Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Młodzi filozofowie z UIK o tożsamości Nowej Huty
Młodzi filozofowie z UIK o tożsamości Nowej Huty
Student filozofii, Oskar Lange, oraz absolwent filozofii i reżyser teatralny, Filip Komajda, zorganizowali w niedzielę, 24 marca, w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta, wydarzenie pt. „O co chodzi z tą Nową Hutą? Fenomen nowohuckości”. Podejmując się filozoficznych dociekań, zadali sobie pytania: Co sprawia, że Nowa Huta jest wyjątkowym miejscem do życia? Czym jest Nowa Huta dla swoich rodzimych mieszkańców i dla tych którzy postanowili na niej zamieszkać? Czym jest Nowa Huta dla Ciebie? Wydarzenie miało trzy części. Najpierw p. Oskar Lange wygłosił wykład: „Filozofia a fenomen nowohuckości”, po czym nastąpiła rozmowa z bardzo licznie zgromadzonymi mieszkańcami, pt. „O co chodzi z tą Nową Hutą?”. Wydarzenie zakończył performance wizualno-dźwiękowy oraz warsztat pt. „Relacja JA-NOWA HUTA”. Nasi filozofowie poddali analizie filozoficznej fenomen nowohuckości, w przystępny sposób, za pomocą różnych narzędzi przedstawili i dali doświadczyć nowohuckości.
Panowie mają też szersze plany, bowiem to wydarzenie zapoczątkowuje cykl “PRZEMYŚLANE” – nieakademickie spotkania z zakresu filozofii i innych nauk humanistycznych. Wydarzenia cyklu mają mieć formę oryginalnych spotkań, które poruszają różne tematy z zakresu filozofii i innych nauk humanistycznych. Wszystko po to, by odmitologizować filozofię i ukazać ją jaką bliską każdemu człowiekowi. Strona wydarzenia: „O co chodzi z tą Nową Hutą? Fenomen nowohuckości”. Serdecznie gratulujemy naszym studentom inicjatywy i kreatywności, a także pomysłu na ciekawy wkład w życie lokalnej społeczności.